image12

Tasarım

Tasarım, ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüdür.  


Tasarım tescili, 5 yıllık periyotlarla yenilenmek sureti ile; tasarım tescil sahibine 25 yıllık koruma sağlamaktadır. Ancak süre yenileme ücretlerinin düzenli olarak zamanında ödenmemesi tescilin iptaline sebep olmaktadır.   


Türk Patent ve Marka Kurumu’nda yapılmış olan taasarım tescil başvuruları sizi sadece Türkiye coğrafi sınırları içinde korumaktadır. Tescil ile koruma sağlanmayan ülkelerde tasarım sahibi haklarından yoksun kalmaktadır.  


Milet-IP olarak; başvurunun tescile uygunluğunun değerlendirilmesi ve yorumlanması, yurtiçi ve yurtdışı tescil stratejilerini belirleme, tasarım başvuru ve tescil işlemlerinin takibi, red kararlarına ve 3. şahıs itirazlarına karşı cevap sunulması, benzer tasarımların tespiti ve itiraz edilmesi, yenileme, lisans ve devir işlemleri konularında müvekkillerimize zamanında ve detaylı hizmet vermekteyiz.